Alternatywne korzyści z zakupu nieruchomości

Nieruchomości kupujemy głównie po to, żeby bezpiecznie zainwestować kapitał i czerpać z niego comiesięczne zyski. Jednak poza tym możemy jeszcze korzystać z niego na kilka innych sposobów.

Ochrona przed inflacją

O ile wartość pieniądza jest krucha (co pokazują przykłady inflacji i hiperinflacji), o tyle namacalne aktywa w dłuższej perspektywie zawsze zachowują swoją wartość. Ponadto jeśli z powodu inflacji wartość pieniądza spada, to czynsze wynajmu pójdą w górę co zrekompensuje nam tę pozorną stratę znacznie bardziej niż trzymanie pieniędzy „w skarpecie”.

Amortyzacja

Czyli utrata wartości w czasie. Nieruchomości z reguły wraz z czasem nie tracą swojej wartości, a ostatnio widać, że jest wręcz przeciwnie. Jednak co jakiś czas wymagają remontów, a dzięki temu w pełni legalnie możemy wykazywać pozorną stratę zwaną właśnie amortyzacją. W ten sposób omijamy podatki i 100% dochodu z mieszkania idzie do Twojej kieszeni!

Więcej o tym temacie napisaliśmy w artykule Jak legalnie nie płacić podatku od wynajmu nieruchomości?

Tarcza podatkowa

Wspomniana wyżej amortyzacja jest szczególnie istotna dla osób prowadzących firmę. Wciągając nieruchomość jako majątek firmy, wspomniana amortyzacja chroni również pozostałe składniki dochodu.

Przykładowo jeśli stawka miesięcznej amortyzacji wynosi 5 000 zł, a przychód od najemcy to 3 000 zł, to nie dość że nie płacimy podatku dochodowego od najmu nieruchomości, to dodatkowo różnicę (czyli w tym przypadku 2 000 zł) możemy dalej odliczyć od podatku dotyczącego pozostałych przychodów w Twojej firmie.

Możliwość sprzedaży

Rynek wynajmu w całej Europie jest stabilny. Gdyby jednak zdarzyła się jakaś katastrofa zakazująca wynajmu mieszkań, to dalej możemy je sprzedać. Tym samym z uzyskanych w ten sposób pieniędzy można żyć przez kolejne lata, mimo że nie ma to nic wspólnego z wynajmem.

Jest to również zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych okoliczności życiowych i nagłej potrzeby większej gotówki.

Darmowe wakacje

Kupując nieruchomości za granicą lub w polskich kurortach, mamy prawo z nich korzystać przez określoną część roku. W jednych miejscach będą to 2 tygodnie, a w innych aż 5. W ten sposób łączymy przyjemne z pożytecznym – nie dość, że zarabiamy na nieruchomości przez cały rok, to jeszcze możemy w niej wypocząć bez obawy o koszty i obłożenie.

Mieszkanie „gratis”

Kupując mieszkanie na kredyt, otrzymywany czynsz wynajmu w pełni spłaca w całości ratę kredytu oraz koszty utrzymania mieszkania. W ten sposób niejako otrzymujemy mieszkanie ‘gratis’ – żal nie skorzystać z takiej okazji. Tym bardziej, że gotówkę można zainwestować w inne projekty i tym samym szybciej zbudować kilka źródeł dochodu.