Gwarancja czynszu na 10 lat? To możliwe!

Jak będą kształtowały się ceny wynajmu mieszkań w ciągu najbliższych 10 lat? Ciężko to jednoznacznie określić. Jak pisaliśmy w jednym z artykułów, rynek nieruchomości może obrać najróżniejsze kierunki, z czego za każdym z nich stoją solidne argumenty.

Zysk czy spokój?

Powstaje zatem pytanie – bardziej cenisz sobie spokój czy większy zysk? Którą opcję wybierzesz z 2 poniższych?

1) Otrzymujesz gwarancję wynajmu mieszkania na 10 lat za określoną stawkę, powiększoną rok do roku o wskaźnik inflacji podawany przez GUS. Przez cały ten okres nie masz ani jednego dnia bez najemcy, więc mieszkanie ciągle zarabia. Nie poświęcasz też ani jednego dnia na obsługę wynajmu.

2) Nie masz powyższej gwarancji i sam decydujesz o bieżących kwotach za wynajem. Jeśli będą wyższe, zyskasz na tym. Jeśli niższe, stracisz. Przy tym zajmujesz się szukaniem najemców, naprawą usterek, monitorowaniem płatności, a do tego i tak nie masz pewności jak duże będzie średnioroczne obłożenie.

To że opcja nr 2 jest możliwa, nawet nie muszę mówić. Natomiast opcja nr 1 również jest dostępna. Na rynku działają firmy, które wynajmą od Ciebie mieszkanie na możliwie długi okres (max 10 lat – ograniczenia prawne), tym samym gwarantując Ci ciągłość najmu.

Do tego będą zajmować się wszystkimi czynnościami związanymi z wynajmem, takimi jak dokonywanie opłat, weryfikacja najemców, realizacja bieżących napraw itd. Ponadto na swój koszt całe mieszkanie odświeżą i wymienią meble – jeśli to będzie potrzebne.

Gdzie jest haczyk?

Jaki w tym interes?

Taki, że mieszkanie po ich adaptacjach będzie można wynająć za większe kwoty. Poza tym takie firmy mają też umowy z korporacjami, które szukają mieszkań dla swoich pracowników i za które są skłonne zapłacić więcej niż zwykły najemca z ogłoszenia.

Ile to będzie Ciebie kosztować?

To zależy, ale mogą to być albo symboliczne kwoty rzędu 100-200 zł, albo wręcz 0 zł. Takie firmy zarabiają na nadwyżce generowanej przez ich najemców, więc negocjacje ceny z Tobą nie są częścią ich strategii działania, a jedynie małym bonusem.

Informacje na ten temat mam z pierwszej ręki, ponieważ sam od kilku lat prowadzę taką firmę – najpierw w Warszawie, a teraz na terenie Trójmiasta. Jednak poznałem również osoby z innych miast. Dzięki temu wiem kto robi dobrą robotę i kogo mogę z czystym sumieniem polecić.

Jeśli wobec tego zainteresuje Cię tego typu usługa, to skontaktuj się ze mną przez zakładkę „Kontakt”, a powiem Ci do kogo się warto odezwać, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy oraz jak zabezpieczyć swoje interesy.