Inwestycje za gotówkę czy na kredyt?

Wyobraź sobie że masz na koncie 400 000 złotych oraz zdolność kredytową na poziomie 800 000 złotych. Co robisz? Kupujesz 1 mieszkanie za gotówkę, czy 3 na kredyt? Policzmy to i przekonajmy się co jest lepsze!

Założenia

Na początek przyjmijmy realne założenia, że mieszkanie kupione za gotówkę daje 8% zwrotu w skali roku, a rata kredytu to 500 zł za każde pożyczone 100 000 zł. Jedno mieszkanie w naszym przykładzie kosztuje 400 000 zł.

Wariant z zakupami za gotówkę – kupujemy 1 mieszkanie, które daje nam 32 000 zł w ciągu roku, co daje nam ok. 2 700 zł miesięcznie.

Wariant z zakupami za gotówkę + kredyt – kupujemy 3 mieszkania za łącznie kredyt i gotówkę. Dają nam one łącznie 3*2 700 zł miesięcznie minus 8*500 zł raty (za 800 tysięcy kredytu), czyli 4 100 zł miesięcznie.

Już powoli widać tendencję, która się tu szykuje. Jednak jest jeszcze jedna opcja, o której powyżej celowo nie powiedziałem. Nawiązuje ona do modelu inwestowania, który zakłada, że pieniądze na życie mają pochodzić z inwestycji kredytowanych.

Wtedy zamiast gotówkę „przejadać”, możemy ją znacznie szybciej pomnożyć i kupić kolejne aktywa, które zwiększą przychód pasywny.

Gotówko – do roboty!

Całość opłaca się dlatego, że kredyt hipoteczny to najtańszy pieniądz na rynku. Całość nie byłaby możliwa do powtórzenia z kredytem konsumenckim.

Dzięki temu nie swoje pieniądze inwestujemy na „marne” 8%, a gotówkę zaprzęgamy do pracy na wyższych obrotach. A możliwości mamy kilka:

Inwestycje deweloperskie – w pełni pasywne inwestycje, których rentowność to 10-12% w skali roku. Pod wieloma kątami przypominają zakup mieszkania – mamy zabezpieczenie na nieruchomości, nie musimy niczym się zajmować, a inwestycja trwa dłuższy okres (najczęściej 12-24 miesiące z możliwością wcześniejszego wyjścia).

Udziały w start-upach – przy szybko rozwijających się firmach, zwrot może sięgać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent rocznie. Warto podzielić swój budżet na kilka start-upów i za 2-3 lata od teraz zastanowić się czy sprzedać udziały i zrealizować zysk, czy może czerpać pasywny dochód z dywidend.

Inne – pomysłów na użycie gotówki jest znacznie więcej. Faktycznie, w porównaniu do lokat oprocentowanych na 1-2%, zakup mieszkania za gotówkę wydaje się dobrym pomysłem. Jednak jak widać, są jeszcze lepsze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym więcej, wejdź w zakładkę Inwestujmy! i zobacz jak możemy razem pomnożyć Twój majątek.