Rynek pierwotny i wtórny – który się bardziej opłaca?

Pachnące nowością mieszkania od dewelopera czy lokale z duszą w doskonałych lokalizacjach? Co się bardziej opłaca? A co jest bezpieczniejsze w dłuższej perspektywie?

Lokalizacja

W większości miast ścisłe centrum jest już od dawna zabudowane. Nie ma więc możliwości postawienia kolejnych bloków. Z tego względu deweloperom łatwiej budować w odleglejszych dzielnicach miasta.

Nie można tu jednak generalizować – jeśli lokalizacja mimo swojego oddalenia od centrum jest dobra, to punkt dla rynku pierwotnego. Jeśli jednak nie, to większa szansa, że pod kątem lokalizacji wygrają mieszkania z rynku wtórnego.

Warto też przeanalizować perspektywy dla danego regionu. Warszawski Targówek to raczej „sypialnia miasta”. Swego czasu było tu sporo pustych przestrzeni, które deweloperzy szybko zagospodarowali. Dalej jednak dojazd do centrum zajmował nawet godzinę.

Odkąd otworzono kolejne stacje drugiej linii metra, pokonanie tej samej trasy zajmuje mniej czasu, niż z pozornie bardziej centralnych dzielnic stolicy. Ceny sprzedaży oraz wynajmu również odzwierciedlają tę zmianę.

Komunikacja

Tutaj sytuacja analogiczna jak powyżej. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Osiedla które teraz powstają, często mają wszystko czego potrzeba na wyciągnięcie ręki – sklepy, przedszkola, gabinety lekarskie czy nawet hale sportowe, to coraz częstsze elementy budowanych właśnie osiedli.

Jeżeli naszą grupą docelową są osoby z samochodami, na pewno docenią to, że nie muszą wjeżdżać do centrum gdy są największe korki. Z drugiej strony studentów bez samochodów bardziej zadowoli przystanek autobusowy lub tramwajowy.

Parking

Ten kto mieszkał na blokowisku w dużym mieście, na pewno wie jak ciężko znaleźć miejsce na osiedlu po godzinie 18-stej. Nawet gdybyś chciał, to i tak nie wykupisz dedykowanego miejsca dla siebie. Zostają jedynie strzeżone place parkingowe oddalone o ładnych parę metrów od Twojego mieszkania.

Rynek pierwotny daje Ci możliwość zrobienia tego inaczej. Z reguły możesz (a czasem musisz) wykupić miejsce w parkingu naziemnym lub hali garażowej. Dla przyszłego najemcy, na pewno będzie to atutem.

Osobiście jednak wybrałbym miejsce naziemne. Będzie 2-3 razy tańsze od hali garażowej, a najemca aż tak tego nie odczuje. Ewentualnie możesz wykupić miejsce podziemne i wynajmować je dodatkowo najemcy lub sąsiadom.

Dodatkowe udogodnienia

Na tym polu rynek pierwotny zawsze wygra. Deweloperzy prześcigają się w pomysłach dotyczących tego, jak jeszcze bardziej przyciągnąć do siebie klientów. Siłownie, sale zabaw, ścianki wspinaczkowe, baseny i tym podobne atrakcje to już norma, za którą przyszli mieszkańcy (i najemcy) są w stanie zapłacić więcej.

Cena

Zazwyczaj rynek pierwotny oferuje wyższe stawki, niż rynek wtórny. Z drugiej strony, kwota wynajmu również będzie wyższa, a czynsz do spółdzielni niższy. Dlatego też nie ma co generalizować, który rynek jest lepszy. Powie to jedynie Excel lub kartka i kalkulator.

Jeśli natomiast realna rentowność jest na zbliżonym poziomie, polecam kupić mieszkanie z rynku pierwotnego. W dłuższej perspektywie przyniesie ono mniej kosztów oraz będzie stabilniejsze jeśli chodzi o wynajem.

A jeśli chcesz sprawdzić, jak dokładnie będą kształtować się ceny najmu w danej okolicy, sprawdź artykuł Jak sprawdzić potencjał wynajmu?