Jak budujemy nasze domy?

Przeszliśmy przez wiele technologii – od domów na szkieletach stalowych, przez tradycyjne budownictwo, aż po to, z czego teraz korzystamy – technologię SIP.

Według nas spełnia ona najwięcej warunków, które postawiliśmy sobie za cel:

– Jest nawet 6 bardziej razy wytrzymała od domów szkieletowych

– Jest bardziej energooszczędna od domów drewnianych

– Jest szybsza w budowie od technologii tradycyjnych

– A do tego koszt budowy jest identyczny jak w innych technologiach!

Technologia SIP

Budowa domów z gotowych paneli to rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii oraz w wielu krajach Europy Zachodniej. Chociaż w Polsce temat ten nie jest jeszcze mocno rozpowszechniony, to coraz więcej osób zaczyna interesować się postawieniem nieruchomości z paneli SIP.

Dom z paneli SIP to budynek, który powstaje ze specjalnych płyt strukturalnych (Structural Insulated Panels), które są zbudowane z trzech części – dwóch zewnętrznych warstw osłonowych oraz wewnętrznego rdzenia izolacyjnego. Panele umieszczone na zewnątrz to najczęściej płyty OSB.

W środku panela SIP kryje się natomiast wypełnienie z pianki poliuretanowej, styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego. Powstała w ten sposób płyta charakteryzuje się wysokim poziomem energooszczędności, ma niską przepuszczalność powietrza i jest bardzo wytrzymała.

Domy z paneli SIP są ekologiczne – zarówno płyty OSB, jak i styropian są bezpieczne dla zdrowia i nie wywołują reakcji alergicznych. Powstają bardzo szybko – budowa nieruchomości przebiega błyskawicznie i może trwać zaledwie kilka tygodni.

Wytrzymałość technologii SIP

Powszechnie panującym mitem jest przekonanie, że domy w technologii SIP są niestabilne i mogą runąć niczym domek z kart. Jednak jest zupełnie odwrotnie!

W trakcie huraganu Katrina domy na SIPach jako jedyne wytrzymały walkę z żywiołem. Japończycy dowiedli w badaniach, że domy na SIPach wytrzymują trzęsienie ziemi co jest absolutnie formułą ekstremalną dla testów tych paneli.

A obok widać video, które najlepiej pokazuje wytrzymałość tej technologii!

 

2 + 7 =