Nieruchomości niejedno mają imię!

Skończyły się czasy, gdy mówiąc „inwestuję w nieruchomości” było pewne, że chodzi o mieszkania na wynajem.

 

Gdybyśmy chcieli opisać wszystkie możliwości zarabiania na nieruchomościach, powstałaby całkiem gruba książka, pełna technicznych szczegółów.

 

Taka książka sama w sobie to nic złego. Osobiście uważamy, że takie szczegóły są bardzo ważne, ale łatwiej będzie omówić je na konkretnych przykładach dotyczących Ciebie, niż w odniesieniu do całego rynku nieruchomości.

 

Tutaj więc skupimy się na pokazaniu najważniejszych informacji i pełnego spektrum możliwości.

Inwestuj już od 50 000 zł

Zarabiaj 7-12% rocznie

Okres inwestycji to od 2 do 24 miesięcy

Apartamenty inwestycyjne

Czy inwestycje mogą dawać inne bonusy poza zwrotem z inwestycji?

Jak najbardziej! Przykładem są apartamenty inwestycyjne w Polsce i na świecie.

Poza gwarantowanym zyskiem na poziomie 6-8%, otrzymujesz również możliwość spędzenia wakacji w zakupionej nieruchomości. Jest to tzw. „pobyt właścicielski” i trwa nawet do 5 tygodni.

Jeśli to za mało, możesz śmiało go wydłużyć na preferencyjnych warunkach.

Jeśli jednak to za dużo, możesz zrezygnować z części pobytu i zagonić apartament do pracy, co przełoży się na wyższy zwrot z inwestycji.

Natomiast co do lokalizacji, to wszystko zależy od Ciebie. Dysponujemy ofertami od Zakopanego, przez Wyspy Zielonego Przylądka, po Kambodżę.

Gotowe mieszkania na wynajem

Czyli ta najbardziej klasyczna forma inwestowania w nieruchomości. Ale nawet tutaj są pewne niuanse.

Wynajem mieszkania w całości da zwrot na poziomie ok. 5%. Wynajem tego samego mieszkania podzielonego na pokoje lub mikrokawalerki, może dać nawet 8-10%. Tym samym decydujesz czy mieszkanie zwróci się w 10 czy 20 lat.

Jeśli zdecydujesz się na wyższy zysk, pozostaje kwestia czy mieszkanie przygotujesz sam, czy kupisz tzw. „gotowca”.

A może chcesz stanąć po drugiej stronie „barykady” i zarabiać na przygotowywaniu takich gotowców? O tym mówimy już punkt niżej.

Natomiast niezależnie od tego jaka jest Twoja droga, pomożemy Ci znaleźć odpowiednie mieszkanie, które sprawdzimy przede wszystkim pod kątem trwałości, sytuacji prawnej oraz realnego zysku (który często bywa zawyżany).

O niuansach z tym związanych pisaliśmy w artykułach TU i TU.

Flipy

Tzw. „flip”, to transakcja polegająca na okazyjnym kupieniu mieszkania, wyremontowaniu go i sprzedaży z zyskiem. Remont może dotyczyć poprawy standardu mieszkania lub wydzielenia z niego większej ilości pokoi, celem maksymalizacji zysku.

Fliperzy, z którymi działamy, z reguły mają więcej ofert niż kapitału. Przemawia za nimi doświadczenie, którego wymagamy (minimum 10 zrealizowanych flipów). Dlatego też wolą zarobić mniej z kimś, niż przepuścić okazję i nie zarobić nic.

W zamian za kapitał, oferują 8-10% zwrotu w skali roku. Na rynku są dostępne oferty podziału zysku między flipera a inwestora w systemie „pół na pół” od wygenerowanego zysku, aczkolwiek tutaj trzeba pamiętać, że inwestor nie ma wpływu na końcowy zysk.

Na początku pandemii koronawirusa rynek niemal zamarł i ilość transakcji drastycznie spadła. Wtedy do wyboru było albo czekać na lepsze czasy, albo obniżyć cenę i zrezygnować z części zysku. Co innego pożyczka – jasno określamy 8-10% i niezależnie od sytuacji inwestor musi wywiązać się z umowy.

Projekty deweloperskie

Osoby robiące flipy na dużą skalę, z czasem przechodzą na jeszcze większy kaliber, czyli małe i średnie projekty deweloperskie. Jednak niech nie zwiedzie Cię ich nazwa – małe projekty to takie, których wartość wynosi kilka milionów złotych.

Co ważne – inwestycje deweloperskie bazują na marży 25-40%. Oznacza to 2 rzeczy. Po pierwsze, tyle zarobi deweloper, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z biznesplanem. Po drugie, jeśli wynikną nieprzewidziane okoliczności, to jest to bufor bezpieczeństwa chroniący kapitał inwestorów.

Inaczej mówiąc – deweloper może obniżyć ceny o te 25-40% i dalej nie będzie stratny, jedynie „wyjdzie na zero” i nic nie zarobi z danego projektu. Nie wpłynie to jednak na Twój kapitał, który będzie bezpiecznie zarabiał. Bezpiecznie, bo kto by nie chciał kupić mieszkania/domu z 25-40% obniżką?

Deweloperzy z którymi współpracujemy, oferują zwrot na poziomie 8-12% w skali roku. Wypłata odsetek następuje co 6-12 miesięcy. Okres inwestycji to z reguły 12-24 miesięcy (zależy od stopnia zaawansowania prac budowlanych). Bariera wejścia zaczyna się od 50 000 zł.

Inne

Powyżej opisaliśmy najbardziej powtarzalne modele inwestowania, na które zbieramy kapitał przez cały czas. Równolegle trafiają do nas inne, nietypowe projekty.

Przykładem może być zakup całej kamienicy, pakietowy zakup mieszkań deweloperskich czy budowa hoteli w Polsce i za granicą.

Tego typu projekty potrafią być nawet bardziej zyskowne, niż te o których przed chwilą powiedzieliśmy. Informujemy o nich w pierwszej kolejności tych, których mamy w swojej bazie mailowej.

Możesz do niej dołączyć zapisując się na nasz newsletter (zero spamu, tylko praktyczne wiadomości) na dole podstrony Artykuły lub wysyłając do nas wiadomość przez formularz kontaktowy w zakładce Kontakt.

Co wybrać?

Czasem zbyt wiele możliwości wyboru przysparza więcej problemów, niż ich brak.

– Który model inwestycyjny wybrać?

– Jak wybrać zaufanego partnera?

– W jaki sposób zabezpieczyć swój kapitał?

Podobnych pytań pojawi się jeszcze więcej, a każde z nich jest równie ważne. Wobec tego zachęcamy do umówienia się na bezpłatną konsultację, podczas której opowiemy Ci, co będzie najlepsze w Twoim przypadku.

Co ważne – nie będziemy Ci nic na siłę sprzedawać. Sami tego nie lubimy. Więcej informacji o konsultacji oraz o innych formach kontaktu z nami znajdziesz w zakładce Kontakt.